Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Kilka czynników, w tym ogólny stan zdrowia i wiek, ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji, która metoda kontroli urodzeń jest najlepsza, aby zapobiec ciąży. Inne czynniki, które określają najlepszy rodzaj antykoncepcji, to liczba partnerów i częstotliwość współżycia seksualnego, historia rodziny oraz chęć posiadania dzieci w przyszłości.

W tym artykule omówiono różne rodzaje antykoncepcji, sposób ich działania i skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Pigułka

Pigułka jest pierwszym środkiem antykoncepcyjnym, o którym myśli większość kobiet, rozważając kontrolę urodzeń. Obecnie pigułka jest dostępna jako złożone doustne środki antykoncepcyjne (COC), które zawierają zarówno estrogen, jak i progestagen. Jest również dostępny w tabletkach zawierających tylko progestagen (POP), które podobno podczas stosowania, 9 na 100 pacjentek, które go przyjmują, zachodzi w ciążę w ciągu pierwszego roku.

Połączone doustne środki antykoncepcyjne

COC działają poprzez zapobieganie owulacji i mogą sprawić, że miesiączki będą bardziej regularne. Według raportu konsumenckiego FDA, mogą one również chronić przed zapaleniem miednicy oraz rakiem jajnika i endometrium.

Te tabletki są uważane za bezpieczne dla większości kobiet. Jednak kobiety powyżej 35 roku życia, które palą lub mają w rodzinie choroby serca, nie powinny stosować doustnych środków antykoncepcyjnych. Wynika to ze zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Kobiety, u których w wywiadzie występują zakrzepy krwi, nowotwory piersi lub endometrium, również nie powinny stosować złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. Możliwe działania niepożądane obejmują nudności, bóle głowy, tkliwość piersi, przyrost masy ciała, nieregularne krwawienia i depresję. Te działania niepożądane mogą się zmniejszyć po kilku miesiącach.

Tabletki zawierające tylko progestagen

POP zapobiegają ciąży, uniemożliwiając plemnikom dotarcie do komórki jajowej poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego i rozrzedzenie błony śluzowej macicy, aby zapobiec zagnieżdżeniu się zapłodnionych komórek jajowych. Ponieważ te tabletki nie zawierają estrogenu, nie ma ryzyka powstawania zakrzepów krwi, jak w przypadku złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. Zobacz https://www.gov.pl/web/psse-plock/profilaktyczny-program-w-zakresie-przeciwdzialania-uzaleznieniu-od-alkoholu-tytoniu-i-innych-srodkow-psychoaktywnych

Ten rodzaj pigułki antykoncepcyjnej jest dobrą opcją dla kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenu. Pigułka zawierająca wyłącznie progestagen może powodować zmiany menstruacyjne, przyrost masy ciała i tkliwość piersi.

Progestageny do wstrzykiwań

Ciąży można zapobiegać do trzech miesięcy poprzez wstrzyknięcie Depo-Provera. Depo-Provera zapobiega ciąży poprzez:

  1. Zapobieganie owulacji

  2. Zmiana śluzu szyjkowego, aby uniemożliwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej
  3. Zmiana wyściółki macicy, aby zapłodniona komórka jajowa nie mogła się zagnieździć

Ta metoda jest niezwykle skuteczna, ponieważ wszystko, czego wymaga się od kobiety, to co trzy miesiące wracać do swojego lekarza na zastrzyk. Korzyści i skutki uboczne Depo-Provera są podobne do tabletek zawierających wyłącznie progestagen.

Wskaźnik awaryjności tych zastrzyków wynosi zwykle około 4%.

Wkładki wewnątrzmaciczne (IUD)

Wkładka domaciczna to urządzenie w kształcie litery T, które jest wkładane do macicy przez pracownika służby zdrowia. Forma kontroli urodzeń jest najbardziej odpowiednia dla kobiet mających tylko jednego partnera seksualnego, ponieważ nie chroni ich przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

W przeszłości wkładka domaciczna miała poważne problemy z bezpieczeństwem. W latach 70. Tarcza Dalkon spowodowała wysoką częstość występowania infekcji miednicy, bezpłodności i niektórych zgonów. Później odkryto, że nić wielowłókienkowa z wieloma nitkami zwiększa ryzyko infekcji macicy.

W tamtych czasach Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie przeprowadziła szeroko zakrojonych testów, ponieważ urządzenie nie było uważane za lek. Kiedy Kongres uchwalił poprawkę dot. urządzeń medycznych z 1976 r., w latach 70. i 80. XX wieku zaostrzono przepisy dotyczące wkładek wewnątrzmacicznych.

Obecnie powikłania związane z wkładkami wewnątrzmacicznymi są rzadkie, a 1% powoduje zapalenie narządów miednicy mniejszej w ciągu pierwszych 20 dni od założenia.

Wkładki domaciczne mają jeden z najniższych wskaźników niepowodzeń spośród wszystkich metod antykoncepcyjnych. Mniej niż jedna na 100 kobiet zajdzie w ciążę podczas stosowania wkładki domacicznej.

Gąbka

Gąbka działa poprzez uwalnianie żelu plemnikobójczego na śluz pochwowy. Tworzy również barierę, która zabija lub unieruchamia plemniki, zanim dotrą do szyjki macicy i dostaną się do macicy. Spośród 100 kobiet, które urodziły, 24 może zajść w ciążę, używając gąbki do antykoncepcji. Dla tych, którzy nie rodzili, liczba ta jest bliższa 12 na 100.

Gąbkę można włożyć na kilka godzin przed stosunkiem i pozostawić na miejscu do 6 godzin po stosunku. Nie trzeba go wymieniać, jeśli stosunek płciowy się powtarza. Kobiety, które są uczulone na nonoksynol-9 lub cierpią na zespół wstrząsu toksycznego, nie powinny używać gąbki.

Gąbka może nie działać tak dobrze u kobiet w ciąży.

Dzieje się tak, ponieważ poród rozciąga pochwę i szyjkę macicy, więc gąbka może nie pasować w ten sam sposób.

Membrana

Membrana jest dostępna na receptę i jest dobierana przez pracownika służby zdrowia, aby zapewnić właściwe dopasowanie.

Działa poprzez zakrycie szyjki macicy gumowym dyskiem w kształcie kopuły z elastycznym obrzeżem, aby zapobiec przedostawaniu się plemników do macicy. Środek plemnikobójczy nakłada się na przeponę przed wprowadzeniem w celu zabicia plemników. Przeponę można pozostawić na miejscu przez sześć godzin. W przypadku powtórnego stosunku płciowego lub stosunku płciowego po sześciu godzinach, środek plemnikobójczy należy wprowadzić do pochwy, gdy przepona jest jeszcze na miejscu.

Membrany nigdy nie powinny być pozostawione na dłużej niż 24 godziny ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS). Około 12 na 100 kobiet może zajść w ciążę podczas stosowania diafragmy do kontroli urodzeń.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Podobne publikacje